Fibromyalji ve Ozon Tedavisi

Fibromyalji özellikle sırt bölgesi olmak üzere yoğun kas ağrıları, kronik yorgunluk, uyku bozukluğu ile seyreden bir hastalıktır.

Fibromyalji de bir romatizmal hastalık olup sıklık açısından osteoartrit denilen kireçlenme ve romatoid artritten sonra üçüncü sırada yer alır.

Çoğunlukla genç ve özellikle çalışma hayatındaki kadınlarda görülmesine rağmen; yediden yetmişe, bayan erkek herkeste görülebilir. Fibromyalji hastalarında çoğu kez enerji çok azalmıştır ve bu hastaların çalışma hayatlarındaki performansları düşmüştür. Geceleri uyku problemleri vardır, gün içinde çok yorgun görünürken ara ara uyukladıkları görülür. Hastaların hayatlarından bezecek kadar kas spazmları ve şiddetli ense boyun ve sırt ağrıları vardır, yaşam kaliteleri ileri derecede azalmıştır.

Fibromyaljinin nedeni genellikle hücre seviyesinde dokulara yeterince oksijen gitmemesidir. Fibromayaljinin kesin teşhisini yaptıracak herhangi bir test yoktur, tanısı klinik olarak konulabilir. Kaslarda bulunan 18 noktanın 11’inde tetik noktası denilen hassas bölgeleri vardır ve tanının konulmasında bu noktalar önemlidir. Hastalar kendilerini hep yorgun olarak hissettikleri gibi hastalıklarını her an “çok yorgunum”, “her yerim ağrıyor” diye ifade ederler.Bu hastalığın tedavisi çok zordur, genellikle şikayetler ömür boyu sürer. Antidepresanlar, ağrı kesiciler, fizik tedavi ve akut ağrılarda soğuk uygulama ile şikayetler azalsa da genellikle kaybolmaz.

 

Ozon tedavisi rahatlama sağlar. Her zaman yorgun olduklarını ifade eden hastalar, özellikle ozon tedavisi ardından kendilerini doping almış gibi daha enerjik ve daha dinamik hissederler. Major tedavi dediğimiz damardan verilen tedavi hastaların ağrılarını sistematik olarak azaltırken, hassas kas noktaları içine yapılan ozon enjeksiyonu o bölgenin kanlanmasını artırır, kas spazmları açılır, hareket kısıtlılıkları düzelmeye başlar.

Ozon tedavisi, kas ve eklemlerde, bel ve boyun gibi bölgelerde görülen ağrı, sertlik, uyuşukluk ve karıncalanma gibi fiziksel aktiviteyi kısıtlayan ve hastalık psikolojisine sokan şikayetleri ortadan kaldırır. Ayrıca dokular daha çok oksijenleneceği için doku iyileşmesi iyice artar, dokularda ve kanda detoks etkisi ile hastalar kendilerini çok iyi hissederler.

Bize yorumlarınızı bildirin

Bu konu hakkında sorunuz ya da görüşleriniz mi var? 

© 2018 Neşe Güney